KODEKSI KARATEA
KARATE KUN (moral, pravila ponašanja)
- Jinkaku kansei ni tsutomuru koto - Teži za savršenstvom karaktera
- Makoto no michi o mamoru koto - Budi iskren
- Doryoku no seishin o yashinau koto - Uloži maksimum napora u sve šta radiš
- Reigi o omonzuru koto - Poštuj druge
Načela karatea
Smisao i svrha učenja i vježbanja karatea jest stjecanje specifičnih motoričkih znanja, natjecanje i uravnotežen psihosomatski razvoj. Napredovati u usvajanju i usavršavanju tehnike karatea može onaj koji poštuje šest osnovnih načela karatea, a to su:
- Načelo koncentracije energije
- Načelo prilagođavanja
- Načelo homeostaze
- Načelo neprekidnog kretanja
- Načelo pravog momenta
- Načelo etičnosti
Načela karatea nije moguće usvojiti brzo, već je to dugotrajan postupak gdje tijekom vježbanja ona postaju prihvatljiva, razumljiva i primjenjiva u treningu, natjecanju i svakodnevnom životu.
Načelo koncentracije energije
poučava da karataš mora u trenutku bilo napada ili obrane istovremeno koristiti svu svoju energiju kako bi izveo tehniku maksimalno brzo, odlučno i kontroliranom snagom.
Načelo prilagođavanja
pojašnjava tehničko-taktičko ponašanje natjecatelja u borbi.
Načelo homeostaze
ili psihička i fizička uravnoteženost zahtjeva da određene motoričke radnje u borbi prati i podržava određena psihička sigurnost (samouvjerenost). Ovaj princip, više od drugih ovisi o treningu.
Načelo neprekidnog kretanja
temelji se na zahtjevima borbe. Govori o tome da se natjecatelj tijekom borbe cijelo vrijeme kreće i time omogućuje uspješno organiziranje svog napada, obrane i protunapada.
Načelo pravog momenta
naglašava da je takozvani tajming izuzetno bitan faktor u realizaciji tehnike u karateu, sportu za koji su karakteristični izuzetno brzi i eksplozivni pokreti i tehnike boraca.
Načelo etičnosti
govori o ponašanju karataša na borilištu i izvan njega. Karataš poštuje pravila borbe, ne ozljeđuje namjerno protivnika u borbi, niti znanje stečeno na treningu primjenjuje izvan športske dvorane, osim u samoobrani.